People 

Meet the academic, teaching and professional services staff that lead on delivering teaching and research, as well as research fellows and PhD students.

If you would like to contact the School, please see the contact page for details.

Dr R Alan Aitken

Reader

Asymmetric synthesis; gas-phase chemistry; synthesis of new heterocycles; new synthetic methods

Prof Sharon E. Ashbrook

Deputy Head of School

Professor

Solid-state NMR method development; Applciation of NMR to the study of inoragnic materials; First-principles calcualtion of NMR parameters; Solid-state NMR of microporous materials

Dr Bela Bode

Reader

Reader in Chemistry

Advanced Electron Paramagnetic Resonance (EPR) methods and their application; Paramagnetic catalysts and intermediates; Conformational states of proteins and nucleic acids; Electronic structure of paramagnetic compounds

Dr Jan-Willem Bos

Reader in Energy Materials and Sustainability

Prof Manfred Buck

Professor

Molecular and supramolecular self-assembly; surface science; liquid/solid interfaces, nanoscience, electrochemistry

Prof Michael Buehl

Professor

Computational modeling of structures, properties and reactivities of molecules and materials.

Dr Paul Connor

Senior Research and Teaching Fellow

Dr David Cordes

X-Ray Crystallographer

Small-molecule single-crystal X-ray diffraction, molecular structure determination, chemical crystallography, metallosupramolecular chemistry

Dr Gordon Florence

Director of Teaching

Senior Lecturer

Chemcal Biology; Natural Products; Neglected Tropical Diseases; Target Elucidation; Drug Design

Dr Craig Johnston

Royal Society Research Fellow

organic synthesis; photocatalysis; base metal catalysis; enantioselective radical reactions; kinetic and mechanistic studies

Dr Euan Kay

Senior Lecturer

Supramolecular chemistry; nanochemistry; colloidal nanoparticles; kinetic and thermodynamic analysis; catalysis at nanoscale interfaces; hybrid nanomaterials

Dr Neil Keddie

Associate Lecturer in Organic Chemistry

Dr Petr Kilian

Senior Lecturer

main group chemistry, synthesis, reaction mechanisms, radical reactions, molecular structure and bonding

Dr Amit Kumar

UKRI Future Leaders Fellow

Green homogeneous catalysis, Organometallic chemistry, Hydrogen storage materials, Polymer chemistry, Circular economy

Dr Tomas Lebl

Senior Scientific Officer

NMR spectroscopy 

Prof Stuart Macgregor

Chair in Computational Inorganic Chemistry

Dr John B. O. Mitchell

Reader

Machine Learning, Artificial Intelligence & informatics in Chemistry; Prediction of solubility and other molecular thermodynamic properties; Modelling the organic crystalline state; Classification and computer-based representation of enzyme reaction mechanisms; Bioinformatics studies of molecular evolution; Modelling protein-ligand interactions.

Prof Finlay Morrison

Professor

Solid-state and materials chemistry; ferroelectrics and dielectrics; functional materials; impedance and dielectric spectroscopy; composition-structure-property relationships.

Dr Julia Payne

Lecturer in Inorganic Chemistry

solid state electrolytes; organic-inorganic metal halides (‘hybrid perovskites’) for photovoltaics; in-situ and operando studies

Dr Amy Price

Associate Lecturer in Inorganic Chemistry

Prof Andrew Smith

Director of Research

Professor

Enantioselective catalysis using Lewis bases; kinetic and mechanistic studies; methodology development

Dr Rebecca Smith

Dr Rebecca Smith

Lecturer in Physical Chemistry

Dr Andreas Stasch

Reader in Chemistry

Main group chemistry; low oxidation state compounds; metal hydride complexes; organometallic synthesis and catalysis; ligand design

Dr Tanja van Mourik

Reader

Application of molecular quantum chemical methods (e.g. density functional theory) to study properties of molecules, including conformation, intermolecular interactions (including sigma-hole interactions) and spectroscopic properties.

Prof Allan Watson

Professor of Homogeneous Catalysis

Catalysis; kinetic and mechanistic studies; medicinal chemistry; methodology development; total synthesis; agrochemistry

Prof Paul Wright

Professor

Synthesis and structure of novel zeolites and MOFs; design of MOF-based catalysts for fine chemicals synthesis; Design of selective adsorbents; Operando studies of zeolite catalysts

Dr Claire Young

Dr Claire Young

Associate Lecturer in Organic Chemistry

Prof Wuzong Zhou

Professor

Crystal growth; defects in solids; synthesisof nanomaterials; formation mechanisms of novel morphologies.

Prof Eli Zysman-Colman

Director of Impact

Professor of Optoelectronic Materials

organic synthesis; organometallic synthesis; photocatalysis; emitter design for electroluminescent devices (OLEDs, LEECs); dye design for solar cells; organic semiconductor development; supramolecular chemistry; photophysics.

Dr Marie Andre-Aupetit

Research Fellow in Organic Optoelectronics

Dr Matthew Andrews

Research Associate (Organometallic Catalysis and CO2 Utilisation)

CB

Mr Cameron Bathgate

Research Fellow

Dr Xiangyi Chen

Research Fellow (Nanoscale Reaction Networks driven by Molecular Replication)

RC

Miss Ruxandra Chitac

Research Fellow

Dr Helen Connaris

Senior Research Fellow in Enzyme Production, Purification and Assessment (Translationally Focused)

Mr John Dos Santos

Research Fellow in Organic Optoelectronics

MD

Miss Morven Duncan

Research Fellow

Dr Sonja Egert

Research Fellow (NMR Spectroscopy of Industrial Catalysts)

JF

Dr Jose Fuentes Garcia

Research Associate (Organometallic Catalysis and CO2 Utilisation)

Dr Guoxiong Hua

Dr Guoxiong Hua

Research Fellow

GI

Mr Gavin Irvine

Research Fellow

MI

Mr Matthew Irvine

Research Fellow

Dr Arosha Karunathilake

Research Fellow (Synthesis of Zoelites & MOFs)

KK

Dr Kevin Kasten

Research Fellow

Dr Nicole Kelly

Research Fellow (Solid-state NMR of Zoelites & MOFs)

Dr Pavel Kulyabin

Research Associate in Homogeneous Catalysis/Polymer Chemistry

Mr Oliver Lee

Software Commercialisation Lead

Mr David Lloyd

Electron Microscope Operator

Dr Oxana Magdysyuk

Scientific Officer (Powder X-ray Diffraction)

Dr Aidan McKay

Scientific Officer (X-ray Diffraction)

KN

Mr Kamil Nowicki

Research Fellow

RP

Dr Robert Price

Research Fellow

CS

Dr Cristian Savaniu

Research Fellow

MS

Dr Martin Smith

Research Fellow

Dr Raj Tak

Research Fellow (UKRI)

CT

Mr Chao Dun Tan

Research Fellow

JT

Dr Jiyu Tian

Research Fellow

Dr Ming Tong

Research Fellow in Enzymology/Protein Biochemistry

Dr Michael Treanor

Research Fellow (Surface Chemistry)

NZ

Ms Nuoxi Zhang

Research Fellow

SZ

Miss Shuoshuo Zhang

Research Fellow

YZ

Mrs Ying Zhang

Research Fellow

Dr Zelin Zhu

Research Fellow in Organometallic Optoelectronics

GF

Prof George Ferguson

Honorary Professor

Dr Sven Tobisch

Honorary Research Fellow

RT

Prof Robert Tooze

Honorary Professor

Prof John Walton

Emeritus Professor

Biological relevance of selected free radicals; free-radical kinetic and mechanistic studies; computational study of radical behaviour

RY

Dr Robert Young

Honorary Professor

G.

Garima .

SA

Shubham Agrawal

DAVFDR

Daniela Almeida Vieira Fogaca Da Rocha

MA

Mina Ardani

KB

Kane Bastick

KB

Katherine Bateman

IB

Ines Bertaso

SB

Stephen Bishop

EB

Emma Borthwick

CB

Connor Bourne

DB

Deborah Brako-Amoafo

AB

Ashley Brennan

JJC

Joel Jr Cabanero

MC

Michaela Cerna

AC

Aisika Chakraborty

JC

Jinchuan Chen

SC

Siyao Chen

XC

Xin Chen

DC

Daniel Chin

MC

Manikandan Chithravelu

SCS

Sharminaz Chollampattu Sageer

TC

Thomas Comerford

DD

Daniel Davidson

ND

Nikita Demidov

SD

Simon Dib

JD

Jiaxin Ding

HD

Huanhuan Dong

YD

Yuanyuan Du

IEF

Ihssane El Fdali

DFDA

Diogo Fernandes De Almeida

RFD

Rochelle Ferns Dsouza

MF

Matthew Friskey

MF

Miki Fukushima

EF

Edoardo Fusco

BG

Ben Gade

CG

Chandrika Ghosh

AG

Alister Goodfellow

AG

Aidan Graham

LG

Laura Gravener

MG

Maire Griffin

DG

David Groves

CH

Catriona Haberland

JH

John Halford-McGuff

HH

Hadi Hassan

MH

Mengfan He

TH

Tabea Heil

TH

Timothy Hilton

YH

Yuri Hirano

LH

Lucy Hutton

NFI

Nur Faezah Ibadat

KI

Kashif Iqbal

BJ

Byeongyun Jeong

JJ

Josin Jose

PK

Panagiotis Kalomenopoulos

JK

Jonathan Keys

SK

Sonia Kharb

SJK

Seo Jin Kim

GK

George Kingsley-Moore

JK

Julian Kolb

AKS

Aniket Kumar Srivastawa

VK

Vytautas Kuodis

YL

Yingling Liao

YL

Yuan Liao

YL

Yannik Limbach

HL

Hang Liu

XL

Xinyu Liu

JL

James Luk

LPM

Lakshmi Priya M

RM

Russell Main

AM

Alexis Manche

MM

Malavika Manoj

AM

Aminata Mariko

MM

Maria Mazhuga

DM

David McClenaghan

KM

Kerry McMahon

KM

Kim-Isabelle Mehnert

FM

Francis Millward

NDM

Nachiket Deepak More

KM

Kirsty Munro

NM

Nicola Murdoch

RM

Roxana Murgu

CM

Chinnasamy Murugesan

SN

Soneni Ndlovu

AN

Alastair Nimmo

JO

Justin O'Yang

AEO

Aniekan Ekpenyong Owen

AP

Andrea Paris

ZP

Ziming Peng

CP

Cara Philipson

DP

Daniel Picthall

FP

Ffion Platt

TP

Thomas Poskin

MP

Martha Prindl

DR

Debbie Redpath

TR

Thomas Richardson

AR

Alexander Rossin

ES

Ewan Scougall

HSS

Heitor Secco Seleghini

SAAS

Syed Ansar Ali Shah

MS

Montella Simeon-Gordon

DKS

Dheirya Kalpesh Sonecha

DS

Dominic Spurling

MS

Maximillian Stanzione

PS

Peter Starrs

JS

Josephine Stewart

VS

Viktorija Stikonaite

AS

Archibald Stirling

GS

Grant Stone

DS

Daniel Storm

GS

Gerard Su

ET

Egle Tankeleviciute

FT

Filomena Tedesco

DFT

Demeke Fantaw Tegegne

ST

Samuel Thompson

PT

Pech Thongkam

JTP

Jair Triana Pequeno

HU

Huseyin Unsal

JU

Joanna Urbanczyk

MV

Marek Varga

AV

Andrea Veronese

JW

Jingxiang Wang

WW

Wenrui Wang

TW

Timothy Weiss

WYWW

Wang Yui Wylan Wong

HW

Haodong Wu

XX

Xuefa Xia

LY

Linjie Yang

CY

Chuxin Yue

NZ

Naicai Zhang

YZ

Yahan Zhang

YZ

Yinxuan Zhang

ZZ

Zhanyu Zhou

HZ

Haoxiang Zhu

SZ

Shangshang Zuo

Dr Laura Aitken

Coordinator for Engineering

Mr Drew Anderson

Mr Drew Anderson

Technical Specialist (Mechanical Tools)

AB

Mr Alun Barton

Research Technician

LB

Mrs Linda Brannan

Secretary

JB

Mr Jack Bremner

Technical Specialist (Mechanical)

AB

Mr Andrew Brown

Research Technician in Energy Materials

Mrs Carolyn Busby

Mrs Carolyn Busby

Postgraduate Administrator

KC

Mrs Karen Campbell

School Administrator

AC

Mr Artur Czernik

Technician (Stores)

SF

Dr Stephen Francis

Senior Scientific Officer

YG

Mrs Yasmein Goodlad

Secretary

Dr Suzanne Halden

ScotCHEM Communications Officer

DH

Mr David Hall

Laboratory Manager

Mrs Elizabeth Harris

Mrs Elizabeth Harris

Senior Teaching Administrator

CH

Mrs Caroline Horsburgh

Senior Technical Specialist (Mass Spectroscopy)

Miss Iona Hutchison

Miss Iona Hutchison

Secretary

Mr Fraser Kirk

Senior Technical Specialist (Computing)

Dr Scott Lilley

Project Manager (Faraday NEXGENNA)

PL

Mr Pradeep Luke Sam

Research Technician

Dr William MacDonald

ScotCHEM Chief Executive Officer

JM

Mr Jonathan Mbir

Administrator (Research)

Mrs Gillian McCowan

Mrs Gillian McCowan

Group Administrator

GM

Mr Gary Moffat

Assistant Technician

Dr Aaron Naden

Scientific Officer (Electron Microscopy)

VO

Dr Varrie Ogilvie

Health and Safety Assistant

IP

Mr Iain Patterson

Senior Technician (Teaching)

GP

Dr Gavin Peters

Senior Technical Specialist (Materials Characterisation)

MP

Miss Machelle Peters

School Administrator (Reception and Purchasing)

DR

Miss Debbie Redpath

Research Technician in Energy Materials

SS

Dr Stefan Saxin

Research Technician

Dr Siobhan Smith

Dr Siobhan Smith

Technical Specialist (Solution State NMR)

NV

Mrs Nadiia Vladymyrova

Assistant Technician (Teaching)

BW

Mr Brian Walker

Technician

Dr Alan Wiles

Director of Training and Pooling (ScotCHEM)