People

Meet the academic, teaching and professional services staff that lead on delivering teaching and research, as well as research fellows and PhD students.

If you would like to contact the School, please see the contact page for details.

Prof Sir Ian Boyd

Bishop Wardlaw Professor

Dr Fran der Weduwen

Associate Lecturer in Cell Biology and Biochemistry

Dr Susan Gurney

Associate Lecturer in Biology

Dr Jo Hobbs

Lecturer in Molecular Microbiology

Dr Jacqueline Nairn

Director of Teaching

Senior Lecturer

Prof David Paterson

Executive Director of MASTS

Professor

Dr Natalie Pilakouta

Lecturer in Behaviour, Ecology and Evolution

Prof Terry K Smith

Director of Biomedical Sciences Research Complex

Professor

Dr Carol Sparling

Director of the Sea Mammal Research Unit

Dr Simon Young

Associate Lecturer in Biochemistry/Molecular Biology & Virology/Microbiology

Dr Sarah Bennison

STACEES Research Fellow

water, Peru, Andes, interdisciplinary

Dr Svitlana Braichenko

Research Fellow in Bioinformatics

Dr Gill Braulik

Marie Curie Fellow

Senior Research Fellow

MC

Dr Michela Cerone

Research Fellow in Molecular and Biochemical Parasitology

DC

Ms Doris Chen

Research Fellow

HC

Mrs Haotian Chi

Research Fellow

Dr Tatiana Dimitriu

Royal Society University Research Fellow

Mobile genetic elements

Antibiotic resistance

Horizontal gene transfer

Bacterial defence systems

Ms Julia Ivanchikova

Research Assistant

MJ

Ms Maria Joao Janeiro

Research Fellow

Dr Garry Luke

Research Fellow (Re-engaged)

JM

Ms Jianyi Mai

Research Fellow

Dr Chris McKnight

Research Fellow

Senior Research Fellow

SM

Dr Stephen McMahon

Research Fellow

Dr Michael McWilliam

Leverhulme Early Career Fellow

VM

Miss Vanya Metodieva

Research Fellow

Dr Will Miles

SOTEAG Seabird Monitor

RP

Mr Robert Patchett

Research Fellow

KS

Ms Kerstin Stucky

Research Fellow

RS

Dr Rene Swift

Research Assistant

Mr Gary Tang

Research Associate (Biocatalysis)

MT

Dr Maria Tello Ramos

Research Fellow

Prof Peter Tyack

Professor (Research Focused) (Re-engaged)

Dr Emma Whittington

Leverhulme Early Career Fellow

Dr Elizabeth Wignall-Fleming

Research Fellow in 3D Cell Culture & Virology

Mr Jonathan Young

Research Fellow in Theoretical Biology/Computer Science

Dr Gordon Cramb

Honorary Reader

Epithelia; ion transport; water transport; solute transport; osmoregulation; hormonal regulation; transcriptomics; quantitative proteomics

Dr Francis Daunt

Honorary Professor

Dr Maddy Giles

Honorary Research Fellow

Dr Mahesh Kumar

Honorary Professor

Dr James Price

Honorary Research Fellow

NQ

Dr Nicola Quick

Honorary Research Fellow

Dr Philip Shaw

Honorary Research Fellow

Prof Alyson Tobin

Honorary Professor of Biology

Dr Katherine Whyte

Honorary Research Fellow

MA

Madingley Abbs

MAEH

Manel Ait El Hadj

AA

Angela Amlin

ZB

Zoe Barr

BB

Bobby Beaumont

PB

Peter Black

CB

Cooper Brown

AB

Alexander Burslem

AC

Anna Carberry

AC

Amber Chatten

JC

Jingyi Chen

CC

Chedhawat Chokechaipaisarn

JC

Jason Corbett

CD

Christina Day

AD

Ashley Deventer

BD

Bing Dong

LD

Laura Douglas

ADR

Ana Drago Rosa

SD

Sohini Dudhat

AE

Anastasia Ellis

PE

Pietro Esposito

AAF

Alicia Ann Farmer

BF

Berta Fatas

WF

Wendi Fellner

IF

Ines Ferreira

AFE

Ada Fontrodona Eslava

OF

Ophelia Fritsch

GF

Garrett Fundakowski

LGF

Laia Garrobe Fonollosa

LG

Laura Gaskell-Mew

JG

Jacqueline Glencross

JG

Jeanne Godard

MG

Mia Goldman

QG

Qingtian Gong

GG

Greig Govenlock

TG

Thomas Green

CH

Caroline Haas

JH

James Harris

VH

Veronica Harris

LH

Leigh Hickmott

EH

Edwin Hui

TJ

Thomas Jenks

SK

Sven Kasser

XK

Xuejia Ke

TK

Tristan Kleyn

VL

Vivienne Litzke

RM

Richard Mangeni

DM

Daniel Marsh

BM

Brezo Mateos

LM

Lucas Mathieu

HM

Hayley Mclennan

BM

Brendon Medley

CO

Collins Ongore

CAOA

Clara Andrea Ortiz Alvarez

EP

Ennio Pecaver

SR

Shannon Richardson

AR

Alix Rommel

GS

George Sato

MS

Mariya Shtumpf

MS

Martha Simpson

KS

Kate Smith

MS

Moray Smith

MS

Mollie Stefanek

SS

Sujith Surendranath

NATT

Ngoc Anh Thu Trinh

MV

Michael Vail

AV

Alice Veiros

KV

Kimberley Vincent

JW

Jasmine Walker

GW

Grant Watt

GW

Georgina Whittome

SW-L

Stella Wigglesworth - Littlewood

ZY

Zeren Yang

RZ

Renjie Zhang

SZ

Shangzhe Zhang

AZ

Anna Zolotariof

Mr Angus Aitken

Electronics Design Engineer

Mrs Bethan Anetts

Mrs Bethan Anetts

SUPER Project Co-ordinator

Dr Holly Armstrong

Dr Holly Armstrong

SMRU Technician

CA

Mr Chris Atkins

Data Entry Assistant

Dr Vicki Balfour

Research Support Technician

Mr Peter Baxter

Mr Peter Baxter

Chief Technician

Mr Rory Beaton

Mr Rory Beaton

Instrumentation Lab Manager

Mr Philip Bell-Young

MASTS Communications and Outreach Coordinator

Mrs Karen Berry

Mrs Karen Berry

School Administrator

MB

Mr Matthew Bivins

Technician

CB

Mrs Claire Booth

Senior School Administrator

LB

Mrs Lena Bridgestock

School Administrator

KB

Mrs Karen Burt

School Administrator

Mr Joe Chapman

Mr Joe Chapman

Aquarium Technician

VC

Mrs Victoria Corson

Teaching Administrator

Ms Kasturi Dasgupta

Media, Communications and Outreach Officer

RD

Miss Rebekah Douglas

Research Support Technician

Mrs Caitlin Downie

Mrs Caitlin Downie

Technician

Mr Callan Duck

Senior Technician (Re-engaged)

Mrs Charmaine Duthie

Mrs Charmaine Duthie

School Administrator

SG

Miss Stella Gooding

Teaching Administrator

AG

Mrs Audrey Grant

Laboratory Assistant

LH

Mrs Linda Hall

Administrative Assistant

Dr Simon Halliwell

Dr Simon Halliwell

Production Controller

Mr Douglas Hamilton

Mr Douglas Hamilton

Instrumentation Technician

Mrs Sarah Harris

Mrs Sarah Harris

Senior Teaching Administrator

JH

Mr James Hicks

Scientific Fisheries Observer

TH

Mr Tom Holmes

Research Technician

Miss Rachel Horn

Postgraduate Research Administrator

Mr Terry Imrie

Mr Terry Imrie

Instrumentation Technician

JJ

Mrs Jean Johnston

Secretary/Clerical Assistant

DJ

Mr Dorian Jones

Technician

DL

Mr Duncan Laird

Technician (Teaching)

Miss Meike Mai

Communication and Project Co-ordinator

Mr Gregor McInnes

Mr Gregor McInnes

Research Application Developer

Mr Ryan Milne

Pool Facility Technician

SMRU Facility Manager

VM

Miss Valerie Milne

Clerical Assistant

Mr Chris Morris

Aerial Survey Technician

Senior Aerial Survey Technician

DO

Mr Donal O'Driscoll

Scientific Fisheries Observer

VO

Dr Verena Oehler

Senior Technician

LO

Dr Laura Oller Lopez

SMRU Research Technician

Miss Chrissy Onay

MASTS Impact and Forums Manager

Mrs Geethika Pannila Withana

Mrs Geethika Pannila Withana

Administrative Assistant

BP

Mrs Biljana Petrovic Stojanovska

Technician

RR

Dr Roger Riddington

SOTEAG Seabird Monitoring Assistant

GR

Mr Grant Robertson

Laboratory Steward

CS

Dr Caya Sievers

Research Technician

CS

Mr Christopher Simmons-Riach

Senior Technician (Teaching)

RS

Mr Ryan Sloan

Technician (Stores)

TS

Mr Troy Sloan

Building Services Technician

TS

Mrs Tanya Sneddon

Technician

HS

Miss Hollie Soppitt

SMRU Research Technician

AS

Mr Alasdair Stenhouse

Technician (Teaching)

ST

Mr Simon Tero

Clerical Assistant

LT

Mr Lance Thompson

Telemetry Systems Engineer

JT

Mr John Thomson

Laboratory Steward

Mr Simon Waitland

Mr Simon Waitland

SMRU Research Support Technician

Mrs Lynsey West

Mrs Lynsey West

Research Technician

SW

Mrs Shahieda Williams

Teaching Administrator