STUART, HANS KRISTOFER [SSNE 3627]

Surname
STUART
First name
HANS KRISTOFER, JOHAN CHRISTOFFER, CHRISTOPHER
Title/rank
MAJOR GENERAL
Nationality
SWEDISH
Social status
OFFICER

Text source

Johan/Hans Kristoffer Stuart volunteered as a musketeer in Königmark's infantry in January 1671. By 1675 he served as an ensign with Helmfelt's recruited infantry regiment and in 1678 he became a lieutenant. Stuart transferred in 1680 to Alexander Erskin's recruited squadron. In 1694 Stuart was promoted major and by 1699 he was a lieutenant colonel in the queen's lifregiment in Pomerania. and later also served as Colonel for the Enkedrottning's lifregiment infantry in Pomerania. He became major-general of Infantry on 12 October 1711 and commandant of Stettin in 1713. Stuart left service on 25 March 1715.

Swedish Riksarkiv, P. Sondén, Militärachefer i svenska arméen och deras skrivelser; A. Lewenhaupt, Karl XII:s Officerare Biografiska anteckningar (2 vols., Stockholm, 1920), II, p.677; Stockholm Krigsarkiv, Muster Roll, 1676/16; 1678/16; 1680/5,8,9; 1681/4-9; 1682/1,8-10; 1683/22-24; 1685/1,27; 1686/19; 1687/18,20; 1688/18; 1690/1,17-20; 1692/25; 1694/1,17-22,25; 1695/14-22; 1696/13-17,20; 1697/9-13,15,16; 1698/5-15; 1699/9,11-15,17; 1700/8-10; 1701/10,11,13,14.

Service record

SWEDEN, HELMFELDT [SG], K├ľNIGSMARK
Arrived 1672-01-06, as MUSKETEER
Departed 1679-12-31, as LIEUTENANT
Capacity OFFICER, purpose MILITARY
SWEDEN, ALEXANDER ERSKIN
Arrived 1680-01-01, as LIEUTENANT
Departed 1686-12-31, as LIEUTENANT
Capacity OFFICER, purpose MILITARY
SWEDEN, LUHNEN
Arrived 1687-01-01, as CAPTAIN
Departed 1693-12-31, as CAPTAIN
Capacity OFFICER, purpose MILITARY
SWEDEN, ENKEDROTTNING, POMERANIA (Pommern)
Arrived 1694-01-01, as CAPTAIN
Departed 1715-03-25, as MAJOR GENERAL
Capacity OFFICER, purpose MILITARY
SWEDEN, STETTIN (Szczecin)
Arrived 1715-01-01, as COMMANDANT
Capacity COMMANDANT, purpose MILITARY